aizk.lv

Stāsts par Žiguli un Audi

Kaut arī Aizkraukle ir ļoti kompakta pilsēta, tā jau daudzus gadus Latvijā realizētās teritoriālās reformas ietekmē ir apvienojusies ar blakus esošo Aizkraukles pagastu vienā novadā. Latvijā tādas reformas mērķis bija optimizēt resursus, taču praktiski tas nozīmē, ka tās mazās teritoriālās vienības, kas pievienotas pie lielajām, vairāk vai mazāk daudz ko zaudē.

Daudzviet pagastos, kas pievienoti kaut kam lielākam, tiek aizvērtas mazās skoliņas, bērnudārzi, bibliotēkas, kultūras namos tiek pārtrauktas dažādas aktivitātes, pazūd dažādas valsts iestādes un valstiskas nozīmes uzņēmumi – citiem vārdiem, notiek absolūta centralizācija. Mazajiem pagastiem paveicas, ja lielajā pašvaldības domē tiek ievēlēts kaut viens cilvēks, kas var vismaz daļēji pārstāvēt viņu intereses. Un labi, ja šim cilvēkam tas tiešām rūp.

Kā ir Aizkrauklē un tam pieguļošajā pagastā?

 

Cik man zināms, daudz kas pagastā tiešām ir „optimizēts”. Kādreiz tur bija skaists, interesantas arhitektūras celts kultūras nams, kur gandrīz katru nedēļas nogali notika kāds pasākums. Vairumā tās bija diskotēkas jauniešiem, bet daudzreiz arī daudz kas cits. Tagad? Stāv tukšs. Nesen, lai daudzmaz šo ēku padarītu par kaut cik lietderīgu, pilsētnieki izdomāja tur ierīkot pastāvīgo ekspozīciju par Padomju gadiem, par to var lasīt šajā laikraksta Staburags rakstā.

Nezinu, kā jūtas pagasta ļaudis, bet man tas būtu kā neliels apkaunojums, jo ēku cēla laikā, kad gaisā virmoja brīvības sajūtas, un lai nu kura ēka, bet šī tik tiešām neizskatās kā tipiska Padomju laika ēka. Patiesībā tieši visa pilsēta izskatās kā Padomju laika piemineklis, ieskaitot pilsētas kultūras namu. Tas ir gandrīz kā ar auto detaļām. Ja ir divas automašīnas – viens ir vecais labais Žigulis, bet otrs kāds ekonomisks Audi, tad tie, kas tirgo Žiguļa auto detaļas, grib iesmērēt Žiguļa auto detaļas Audi automašīnai. Kāpēc? Ekonomiski un lietderīgi!

Prieks, ka pašvaldība saglabājusi pagasta skolu un bērnudārzu. Cik dzirdu no saviem paziņām, tā pat zināmā mērā ir prestiža, atšķiras. Par šo pašvaldībai paldies! Kas vēl? Bibliotēka pagasta kultūras namā arī darbojas – vēl viens pluss. Pasta nodaļa aizvērta jau pirms daudziem gadiem. It kā saprotu – bizness paliek bizness, taču žēl veco pagasta iedzīvotāju, kam pēc paciņas jākuļas uz pilsētu. Un šķiet pagastā nav arī veikala, kur iegādāt svarīgāko. Nav izdevīga tirgošanās. Visi, kas ienāk, drīz vien aiziet, tāpēc vismaz autoveikalam te ir šad tad iespēja piepelnīties.

Uzņēmējdarbība pagastā

Pamatā laikam te darbojas zemnieki, jo platības atļauj, bet arī citiem uzņēmumiem un pašnodarbinātajiem šeit ir ko darīt.  Ir pat vairākas personas, kas piedāvā auto remontēšanas pakalpojumus, turklāt cik esmu dzirdējis, bieži vien prasmīgāk strādā kā pilsētā bāzētie servisi. Tāpēc, ka reklāma iet no mutes mutē un ar to joki mazi. Nezinu, vai auto detaļas viņi gādā pilsētas auto specializētajos veikalos, bet tikpat labi to var darīt, pasūtot internetā, piemēram, https://www.trodo.lv/. Bet tas lai viņu ziņā. Galvenais, ka vismaz uzņēmējdarbība Aizkraukles pagastā cenšas neapsīkt.

FacebookTwitterGoogle+Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *